fb youtube
Strona główna Aktualności

Konferencja weterynaryjna.

zdjęcia artykułu 1
2015-11-25 14:48 | Opublikował: Admin | Ilość wyświetleń: 2911
Foto
W dniu 20 listopada w hotelu Via Balticaobyła się krajowa konferencja weterynaryjna. Głównym prelegentem konferencji był Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii. Konferencję zorganizowały wspólnie: Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział Łomżyńsko-Ostrołęcki i Północno Wschodnia Izba Lekarsko Weterynaryjna. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku oraz lekarze Weterynarii z dwudziestu pięciu Powiatowych Inspektoratów Weterynarii z różnych stron Polski.

Tematami, które omówił Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk były "Elementy bioasekuracji w hodowli zwierząt - praktyczne aspekty ochrony stad hodowlanych przed zakażeniami".

Bioasekuracja (biobezpieczeństwo) jest to sposób postępowania lub filozofia w chowie zwierząt, ukierunkowana na utrzymanie lub ochronę przed wtargnięciem nowych patogenów. Wprowadzając kompleksowy program zabezpieczenia fermy poprawiamy wyniki produkcyjno-ekonomiczne i zmniejszamy wydatki na leczenie.

Najważniejsze punkty programu bioasekuracji ferm to:

1. lokalizacja fermy

2. konstrukcja budynku

3. kontrola obecności zwierząt niepożądanych (dzikie zwierzęta, ptaki, szczury, myszy, insekty, itp.)

4. program czyszczenia i dezynfekcji fermy oraz sprzętów inwentarskich

5. kontrola wizyt na fermie

6. kwarantanna i system: "całe pomieszczenie pełne, całe pomieszczenie puste"

7. program zdrowotny - status zdrowotny stada

8. sposób utylizacji odpadów

9. transport

10. ruch ludzi w obrębie fermy

Problemy zagrożeń środowiskowych dla zwierząt i osób ich obsługujących wynikających z narastającej koncentracji produkcji zwierzęcej i sposoby ich rozwiązywania to temat wykładu przedstawionego przez inż Ignacego Bochenko, właściciela firmy FASKA k/Włocławka produkującej urządzenia dla rolnictwa (między innymi agregaty do dezynfekcji, dezynsekcji oraz zakiszania pasz).

Stwierdzono, że nawet w najlepiej zaplanowanym programie bioasekuracji najsłabszym ogniwem jest człowiek, dlatego warto przy różnych okazjach o tym mówić.

Podobne szkolenie, tym razem dla rolników, przewidywane jest w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Art. fot. MyLomza.pl

 
logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem