Obchody 11 Listopada

2016-11-14 14:02
W dniu 11 Listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Była to już 98 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jest to najważniejsze święto patriotyczne obchodzone w całym kraju oraz przez polonię za granicami Polski w postaci pochodów i wiecy, w kościołach często odbywaja się msze św. w intencji Ojczyzny. Podobnie i w naszej gminie obchodziliśmy ten dzień w podniosłej atmosferze.
Obchody 11 Listopada

            Obchody rozpoczęły się mszą w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła                           w Jedwabnem. Wzięły w niej udział władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele partii politycznych, delegacje szkół, przedstawiciele Związku Sybiraków, kombatanci, zuchy i harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy. Następna część obchodów odbyła się w parku przy pomniku Sybiraka. Tam oficjalnie złożono kwiaty m.in. od Burmistrza, radnego województwa, radnego powiatu,           Rady Miejskiej, przedstawicieli Rady Miejskiej, związku Sybiraków, SP im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem oraz Zespołu  Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych im. Papieża Jana Pawła II w Jedwabnem oraz przez przedstawicieli 2 drużyn harcerskich. Następnie głos zabrał Burmistrz Jedwabnego p. Michał Chajewski. Mówił     o powadze Święta Niepodległości dla każdego patrioty oraz odczytał  list od  wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji p. Jarosława Zielińskiego . Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem p. Bogdan Iwanowski oraz przewodniczący komisji Oświaty/…/ p. Kazimierz Załuska.

            Po uroczystościach w parku zgromadzeni zaproszeni zostali na kontynuację obchodów do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem. Uczniowie gimnazjum przygotowali montaż słowno muzyczny pod opieką p. Jolanty Karwowskiej   i p. Katarzyny Sobuty. Symbolicznego odpalenia Ogniska Patriotycznego dokonał Burmistrz Jedwabnego razem z jednym z zuchów. Po przedstawieniu wystąpił dyrektor Zespoły Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych im. Papieża Jana  Pawła II                 w Jedwabnem p. Zbigniew Prószyński dziękując wszystkim przybyłym gościom oraz Burmistrz który również dziękował wszystkim przybyłym za udział w uroczystościach oraz zapraszał do śpiewania piosenek patriotycznych i do skosztowania przygotowanej grochówki. Harcerze pomagali w organizacji obchodów, m.in. przygotowywali patriotyczne medale chorągiewki z flagami, wiatraczki oraz śpiewali patriotyczne           i harcerskie piosenki.

 

            Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom uczestniczących w obchodach święta Odzyskania Niepodległości, można było przez to odczuć zjednoczenie i wspólne patriotyczne świętowanie w tak ważny dla całego narodu dzień jakim jest 11 Listopada.

 

Jan Krystian Karwowski

  • Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada Obchody 11 Listopada