Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2017-05-02 07:36
Jednym z bardzo ważnych elementów tożsamości narodowej są barwy widniejące na fladze państwowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają, jako jedne z nielicznych na świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się one z dwóch herbów: Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Jednoznacznie dali temu wyraz nasi przodkowie podejmując w toku Powstania Listopadowego znamienną uchwałę, która legła u podstaw naszych barw narodowych.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Na fladze biel znajduje się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce dominujący jest kolor godła nad tłem.
Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 r., czyli w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 r., w czasie powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 r.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku. W ostatnich latach do łask wróciła też kokarda narodowa – biało-czerwona rozetka, noszona przez powstańców w XIX wieku. Dziś Polacy przypinają ją do ubrania podczas świąt państwowych.
Drugiego maja Polska świętuje również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Zostało ono ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 roku w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach. Ocenia się, że poza Polską mieszka około 20 milionów osób o polskich korzeniach.