fb youtube
Aktualności

Uroczystości 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Jedwabne

zdjęcia artykułu 18
2017-11-13 14:03 | Opublikował: Admin

 

11 listopada - to dzień bliski sercu każdego Polaka - Patrioty, dzień radosny, symboliczny kres rozbiorów i odzyskanie wolności po 123 latach zaborów.
Święto Niepodległości obchodzone jest uroczyście w całej Polsce i w naszej Gminie Jedwabne. To czas refleksji i zadumy nad losami Ojczyzny.

Aby uczcić te ważne wydarzenia historyczne, odbyły się uroczystości w kościele parafialnym i w centrum naszego miasta przy Pomniku Sybiraków. W ten sposób oddano hołd tym wszystkim bohaterom, którzy poświęcili swe życie za naszą umiłowaną Ojczyznę w czasie powstań narodowych, w czasie zawieruchy wojennej na nieludzkiej ziemi Sybiru.
Uroczystości poprzedziła Msza święta pod przewodnictwem Księdza Emila Sasinowskiego , która została odprawiona w intencji Ojczyzny.
Dalsza część uroczystości odbyła się w centrum naszego miasta przy Pomniku Sybiraków. Gdzie głos zabrał Pan Michał Chajewski – Burmistrz Jedwabnego, oraz Pan Bogdan Iwanowski – Przewodniczący Rady Miejskiej Jedwabnem.
Kwiaty - będące wyrazem naszej wdzięczności tym wszystkim, którzy wywalczyli Polsce niepodległość – złożyli:
1. Pan Michał Chajewski – Burmistrz Jedwabnego i Agnieszka Górska – Sekretarz Gminy
2. Pan Adam Niebrzydowski- Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego
3. Pan Bogdan Iwanowski- Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem
4. Helena Karwowska – Prezes Związku Sybiraków w Gminie Jedwabne i Sybiraczka - Lucyna Ożarowska
5. Delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jedwabnem.
6. Delegacja Szkoły Podstawowej w Nadborach
7. Delegacja Szkoły Podstawowej imienia Adama Mickiewicza w Jedwabnem.
4. Delegacja Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Jedwabnem.
7. Delegacja Dwudziestej Pierwszej Drużyny Harcerskiej „AGAPA – Pomocna Dłoń imienia księdza Kazimierza Lutosławskiego” (opiekun Marzena Bagińska)
8. Delegacja  Drugiej Grunwaldzkiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Zielony Płomień” (opiekun Małgorzata Modzelewska)
10. Delegacja pracowników Urzędu Miejskiego w Jedwabnem.

Po uroczystościach w parku zgromadzeni zaproszeni zostali na kontynuację obchodów do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem. Następnie Burmistrz Jedwabnego dokonał symbolicznego odpalenia Ogniska Patriotyzmu oraz przeczytał List Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji p. Jarosława Zielińskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nadborach pod opieką nauczycieli : Joanny Bagińskiej, Renaty Martyniak oraz  Andrzeja Narewskiego przygotowali montaż słowno muzyczny. Harcerze pomagali w organizacji obchodów, m.in. przygotowali patriotyczne liście dębu, chorągiewki z flagami, oraz śpiewali patriotyczne i harcerskie piosenki.
Burmistrz Jedwabnego podziękował wszystkim przybyłym za przygotowanie i udział w uroczystościach oraz zaprosił do śpiewania piosenek patriotycznych i skosztowania gorącej grochówki przygotowanej przez pracowników szkolnej stołówki.

 

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem
ul. Żwirki i Wigury 3
18-420 Jedwabne
sprawdz na mapie (086) 217 20 40 burmistrz@jedwabne.pl
1
Array ( [szablon_kategorie] => page-kategoria.tpl [szablon_wiadomosci] => page-wiadomosc.tpl )