fb youtube
Strona główna Aktualności

Dożynki gminno-parafialne w Jedwabnem

zdjęcia artykułu 85
2021-08-30 13:10 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 773
Foto

     W niedzielę 29 sierpnia 2021 r. rolnicy z naszej Gminy obchodzili swoje Święto Dziękczynienia za pomyślne plony. W tym roku uroczystość przybrała formę Dożynek Gminno-Parafialnych. W przygotowanie wieńca dożynkowego włączyli się wspólnie mieszkańcy miejscowości Pawełki i Biczki. Inauguracją była rozpoczęta wspaniałym korowodem msza święta, który pod przewodnictwem Proboszcza Ks. Jerzego Dembińskiego wszedł do naszego parafialnego Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła. Podczas mszy poświęcone zostały wieńce i przyniesione przez wiernych dary. Mieszkańcy gminy jak zwykle nie zawiedli i tradycyjnie wykonali przepiękne wieńce dożynkowe oraz wypiekli pachnące chleby. Doniosłość uroczystości podkreśliły delegacje dożynkowe z poszczególnych sołectw, ale też obecność przedstawicieli władz Gminy Jedwabne i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele różnych służb oraz samorządu Województwa Podlaskiego, radni, sołtysi naszej gminy, jak również licznie zgromadzeni rolnicy wraz z rodzinami. W ciepłych słowach do wszystkich obecnych zwrócił się Burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski, który w swoim wystąpieniu w szczególności podziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Podkreślił, że Dożynki to szczególna uroczystość, która nie tylko podtrzymuje naszą polską tradycję, ale przede wszystkim jest podziękowaniem dla rolników za ich trud pracy.

     Po zakończonej Mszy Św. wszyscy udali się pod Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem, gdzie czekał na przybyłych ogrom atrakcji. Każdy mógł skosztować pysznych słodkości oraz potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy. Z kolei strażacy z OSP Jedwabne oraz wielu zaprzyjaźnionych gmin częstowali smakowitą grochówką oraz potrawami z grilla. Przygotowali również zjazd tyrolką nad taflą wody przy pobliskim stawie, gdzie nie brakowało chętnych na dawkę adrenaliny. Najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, przejechać się kucykiem, czy też zabytkowym motocyklem w jego bocznym koszu. Przygotowano również występy artystyczne. Przed publicznością zaprezentowało się kilka zespołów m.in. FAUSTII, BADBOYS, DISCO ADAMUS, MATEUSZ LOCMA, ROXTER. Nie zabrakło oczywiście popcornu, waty cukrowej i zabawy tanecznej, prowadzonej przez animatorów zabaw „Jola” i „Karol”. Morsy Jedwabne również nie zawiedli. Przygotowali zabawę, w której nagrodą była prawdziwa motorynka, był tor przeszkód, czy słynna już „zamrażarka”. Była również możliwość skorzystania ze specjalnego stanowiska do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, przy którym pomocą służył rachmistrz.  

     Święto plonów stało się też okazją do inauguracji Gminnego Konkursu pn. „COVID-19 – Gmina Jedwabne Szczepimy Się”. Konkurs ma na celu propagowanie szczepień wśród mieszkańców Gminy Jedwabne, którzy podczas jego mikołajkowego rozstrzygnięcia będą mogli zdobyć cenne nagrody. Z możliwości zaszczepienia się skorzystało blisko czterdzieści osób. 

     Tegoroczne dożynki wzbudziły bardzo duże zainteresowanie naszych mieszkańców nie tylko
z powodu braku obostrzeń, ale też w związku ze zbiórką środków prowadzoną na rzecz malutkiej Julki Kierzkowskiej, chorej córki naszego strażaka. Datki do puszek zbierane były zarówno przez harcerzy przed kościołem po każdej mszy, jak i przy każdym znajdującym się na festynie stoisku. Rozpoczęliśmy gminną zbiórkę nakrętek, do specjalnie przygotowanych metalowych serduszek, która będzie cały czas kontynuowana. Środki przeznaczone zostaną również na ten szczytny cel. Nakrętki prosimy wrzucać do serduszek, które znajdują się przy Urzędzie Miejskim w Jedwabnem oraz wiacie turystycznej w Burzynie.

     W organizację imprezy zaangażowała się liczna rzesza osób, których nie sposób w tym miejscu wymienić, aby kogoś nie pominąć. Wszystkim, którzy włączyli się w nawet najmniejszym stopniu, bardzo DZIĘKUJEMY.

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem
ul. Żwirki i Wigury 3
18-420 Jedwabne
sprawdz na mapie (086) 217 20 40 burmistrz@jedwabne.pl