fb youtube
Strona główna Aktualności Komunikaty

PODLASKI DZIEŃ KUKURYDZY

zdjęcia artykułu 1
2015-09-08 08:08 | Opublikował: Admin | Ilość wyświetleń: 2416
Foto
PROGRAM PODLASKIEGO DNIA KUKURYDZY

13 września 2015 r.

10.00 Otwarcie Podlaskiego Dnia Kukurydzy
- Grzegorz Mikołajczyk, dyrektor PODR w Szepietowie,
- Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu

10.30 Wykład: Ocena efektów produkcyjnych kukurydzy uprawianej w monokulturze i w zmianowaniu - prof. dr hab. Jerzy Księżak – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach

11.00 Wykład: Kruszynek pożyteczny owad – prosty i skuteczny sposób zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy - Janusz Narożny – Agro Dona

11.20 Rozstrzygnięcie konkursów:
- dla producentów mleka – „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” - KRUS Białystok
- konkursu ekologiczno-przyrodniczego „Przyjaźni swemu środowisku” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum - UM Szepietowo

11.40 Top Kukurydza – zbiór kukurydzy na ziarno - DuPont Pioneer, Ryszard Wojciechowski

12.20 Pokaz: Nowoczesna technologia zbioru kukurydzy

8.00 - 13.00 Finał VIII Wojewódzkiego Konkursu Orki


9.00 - 15.00 Prezentacja kolekcji odmian kukurydzy – firmy nasienne

Podlaski Dzień Kukurydzy

Pokazy zbioru kukurydzy, bogata kolekcja odmian, prezentacje doświadczeń, wystawcy z branży rolniczej, wykłady i rozstrzygnięcia konkursów to niektóre z atrakcji, jakie przygotowaliśmy na Podlaski Dzień Kukurydzy. 13 września Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy organizuje największą w województwie podlaskim imprezę dla plantatorów i miłośników kukurydzy. W najbliższą niedzielę kukurydza będzie pełniła główną rolę na polach doświadczalnych w Szepietowie.

Podlaski Dzień Kukurydzy to polowy pokaz i prezentacja odmian „mieszańców” kukurydzy, środków produkcji stosowanych przy uprawie kukurydzy, pokazy pracy maszyn oraz ciekawe wykłady. Wrześniowe spotkania w Szepietowie są już tradycją.

Na przygotowanym przez PODR w Szepietowie polu kukurydzy o powierzchni 2,5 ha zaprezentowane zostanie 135 odmian o różnej wczesności, z 23 firm. To doskonała okazja dla producentów kukurydzy kiszonkowej lub ziarnowej do spotkania się z hodowcami odmian kukurydzy, producentami pestycydów, nawozów i doradcami rolniczymi. W Szepietowie rolnicy mają możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania, z którymi się spotykają w trakcie uprawy kukurydzy. Mogą zamówić wybrane materiały, maszyny, czy ziarno siewne. Zachęcamy do obejrzenia bogatej kolekcji i sprawdzenia, która odmiana sprawdziła się w trudnych warunkach pogodowych.

Prezentowaną kukurydzę poddano różnorodnym doświadczeniom i zabiegom uprawowym. Przeprowadzono intensywną technologię uprawy tzw. „Top Kukurydza”. Na części pola zastosowano nawożenie RSM w dwóch dawkach: przedsiewnie i pogłównie w fazie 5-7 liścia kukurydzy. Ponadto wszyscy zainteresowani będą mogli porównać działania kilkunastu herbicydów zastosowanych w kukurydzy.

Tegoroczną nowością na polach doświadczalnych jest monitoring nalotów motyli omacnicy prosowianki, groźnego szkodnika w uprawie kukurydzy. Żerowanie gąsienic omacnicy powoduje odłamywanie i zwisanie wiech, gorszego wykształceniu kolb, pękania i łamania się liści oraz łodyg. Identyfikacja szkodnika wymaga starannych obserwacji, bądź prowadzenia odłowu. Po raz pierwszy na szepietowskich poletkach przeprowadzono monitoring szkodnika za pomocą pułapki świetlnej. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami doświadczeń.

Najbardziej dynamicznym punktem Podlaskiego Dnia Kukurydzy jest pokaz pracy maszyn. Na pola wjedzie najnowocześniejszy sprzęt, który zademonstruje zbiór kukurydzy na ziarno i kiszonkę oraz zabiegi uprawowe. Swoje możliwości techniczne zaprezentują m.in. sieczkarnie, rozdrabniacze resztek, brony oraz rozsiewacz kukurydzy. Jako jedni z pierwszych zaprezentujemy ciekawą kombinację pługów: pług czołowy 3-skibowy oraz pług tylny 5-skibowy.

Wrześniowe spotkania w Szepietowie są doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu uprawy kukurydzy. W programie przewidziano wykład na temat oceny efektów produkcyjnych kukurydzy uprawianej w monokulturze i w zmianowaniu. Będzie okazja przekonać się, że kruszynek to pożyteczny owad. Przedstawimy prosty i skuteczny sposób zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy.

Tradycyjnie targom towarzyszy Wojewódzki Konkurs Orki, w którym rywalizować będzie siedmiu młodych rolników z województwa podlaskiego. Przed uczestnikami konkursu trudne zadanie, po raz pierwszy pracować będą z 4-skibowymi pługami. Dodatkowym utrudnieniem będą niesprzyjające warunki glebowe, związane z długotrwałą suszą. Rolnicy będą mieli za zadanie zaorać pole o wymiarach 24x50 m. Do dyspozycji zawodników będą dwa zestawy: ciągnik + pług. Komisja konkursowa szczególną uwagę zwróci na głębokość orki, rozstęp skiby, równomierność i prostolinijność orki. Liczył się będzie również czas wykonanej pracy. Finałowe zmagania zawodników orzących pługiem tradycyjnym rozpoczną się 13 września w godzinach porannych. Zapraszamy na pola demonstracyjne PODR w Szepietowie.

W programie targów przewidziano również rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez oddział regionalny KRUS w Białymstoku. Tuż przed południem zostaną nagrodzeni producenci mleka za „Bezpieczną obsługę zwierząt gospodarskich”. Zapraszamy również na ogłoszenie wyników konkursu ekologiczno-przyrodniczego „Przyjaźni swemu środowisku”, organizowanego przez Urząd Miejski w Szepietowie.

Zapraszamy na Podlaski Dzień Kukurydzy.

Marlena Zaremba

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem