Poświęcenie pól

2017-05-31 13:13
Powszechnym zwyczajem, praktykowanym od wieków w naszej parafii, jest obrzęd błogosławieństwa pól. Zwykle sprawuje się go w okresie najbujniejszego wzrostu roślin i zbóż. Tradycyjnie jest to maj. Dawniej łączono go ze wspomnieniem św. Marka Ewangelisty (25 kwietnia), św. Izydora, patrona rolników (10 maja), ewentualnie sprawowano w dni modlitw o urodzaje (poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego).
Poświęcenie pól

Obrzęd błogosławieństwa pól jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność. Przypomina o Bożym prymacie w świecie, pierwszeństwie wartości ducha wobec materii, o zależności od Stwórcy. Ważny jest też inny aspekt, zwykle pomijany (a często też pogardzany): według myśli chrześcijańskiej praca na roli to zaszczyt, służba, znak podjęcia ścisłej współpracy z Bogiem.
W dniu 30 maja 2017 roku w świetlicy wiejskiej w miejscowości Grądy Małe ksiądz Emil Sasinowski poświęcił pola i modlił się o urodzaje w czasie mszy świętej.
Na uroczystość zaproszeni zostali i wzięli udział przedstawiciele samorządu burmistrz Michał Chajewski oraz radny Kazimierz Załuska, którym mieszkańcy jeszcze raz podziękowali za pięknie wybudowaną i skrzętnie utrzymaną świetlicę.

 

  • Poświęcenie pól Poświęcenie pól Poświęcenie pól Poświęcenie pól Poświęcenie pól