fb youtube
Strona główna Aktualności

Konferencja w Jedwabnem pt: "Niemiecki mord na żydach w Białymstoku 27.06.1941 r.,początek zagłady"

zdjęcia artykułu 5
2017-09-25 15:23 | Opublikował: Admin | Ilość wyświetleń: 3435
Foto
W dniu 22 września 2017 roku odbyła się w MGOK w Jedwabnem konferencja w której uczestniczyli: członek Kolegium IPN Pan Krzysztof Wyszkowski, dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela oraz dr Ewa Rogalewska z O/IPN Białystok pt: „Niemiecki mord na Żydach w Białymstoku 27 czerwca 1941 roku jako początek Zagłady”.

W konferencji wzięli udział znakomici goście m.in. ks. dr Sławomir Bartnicki, ks. Stanisław Bokiniec, ks. Jerzy Prusakiewicz, przedstawiciele mediów: portal My Łomża - redaktor Tomasz Pasłewski, redaktor naczelny Radia Nadzieja Maciej Kowalski, Dariusz Sernicki-sekretarz NSZ w Łomży, dyrektorzy szkół: Pani Barbara Dmoch, Pani Bożena Mierzejewska, Pan Zbigniew Prószyński oraz Prezes spółki PGK w Jedwabnem Pan Jerzy Kruk.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jedwabnem poprzedzili konferencję swym występem pt: „A day in London” – „Dzień w Londynie”.
Na wstępie poruszono zagadnienia nawiązujące do wydarzeń z 27 czerwca 1941 roku, jakie rozegrały się w Białymstoku i dały początek zagładzie narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej.
Jedwabne nie jest i chyba nigdy nie będzie anonimową miejscowością, dlatego też nie mogło zabraknąć odwołań do wydarzeń historycznych, jakie miały tu miejsce podczas II wojny światowej. Sama konferencja jednak dotyczyła mordu dokonanego w Białymstoku, gdzie 27 czerwca 1941 roku Niemcy podpalili synagogę, w której znajdowało się zamkniętych około 700-800 osób narodowości żydowskiej. To właśnie zdarzenie zapoczątkowało gehennę Żydów na Podlasiu.
Dr Ewa Rogalewska, która specjalizuje się w tej tematyce, dokładnie omówiła nie tylko te wydarzenia, ale też ich tło. Opowiedziała m.in. co działo się przed wkroczeniem Niemców do Białegostoku, jaki był przebieg tragicznych wydarzeń w dniu 27 czerwca 1941 i co działo się po tej dacie.
W dyskusji pojawił się wątek dotyczący stosunków polsko-żydowskich zarówno przed wojną, jak też w jej trakcie i po zakończeniu działań wojennych. Jest wiele dowodów na to, że mieszkańcy naszego regionu pomagali Żydom ukrywając ich przed okupantem niemieckim. Niejednokrotnie narażając swoje życie i swoich najbliższych.
Z kolei dyrektor dr hab. Piotr Kardela podkreślił, że choć Jedwabne to miejscowość "głośna", to swoją wizytę w mieście traktuje jako jedną z wielu, które składa w licznych miejscowościach na obszarze objętym działaniem białostockiego oddziału IPN. Zapowiedział także, że być może w Jedwabnem zagoszczą cykliczne spotkania poświęcone historii regionu organizowane w regionie przez IPN pod nazwą "Przystanek historia". Dr Kardela zreferował także kwestię kłamliwych stwierdzeń padających co jakiś czas, a mających sugerować udział podczas okupacji Polaków w eksterminacji Żydów. Jednym z przykładów takich sugestii są pojawiające się wzmianki o "polskich obozach koncentracyjnych". To, co dla Polaków jest oczywiste, czyli że obozy owszem, znajdowały się na terenie Polski, ale zostały utworzone i były kierowane przez nazistów. Omawiając temat dr Kardela opierał się m.in. na dokumentach PRL-owskiego wywiadu, który już w latach 60-tych szukał źródeł takiej propagandy m.in. w USA
Bardzo interesującym wątkiem spotkania była historia opowiedziana przez Krzysztofa Wyszkowskiego. Oprócz tego, że jest on znany jako dziennikarz opozycji solidarnościowej jeszcze z czasów strajków sierpniowych, później jako doradca dwóch premierów, to obecnie jest przede wszystkim kojarzony jako człowiek, z którym walczy były prezydent Lech Wałęsa. Jak przyznał Krzysztof Wyszkowski 10 października w sądzie w Gdańsku czeka go kolejna rozprawa, a pozywający Lech Wałęsa cały czas żąda od niego przeprosin, za to, że Wyszkowski publicznie nazwał go agentem.

 

 

 

 

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem