fb youtube
Strona główna Aktualności

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

zdjęcia artykułu 33
2019-11-11 15:22 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 2213
Foto
W 1918 r. po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Jak co roku, 11 listopada upamiętniamy właśnie te wydarzenia.

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości zainicjowała piękna prezentacja, patriotycznego montażu słowno-muzycznego uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem. Pod przewodnictwem Księdza Dziekana Jerzego Dembińskiego odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wzięły w niej udział władze samorządowe, poczty sztandarowe, dyrekcja szkoły, przedstawiciele Związku Sybiraków, harcerze i licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy.

Proboszcz naszej Parafii wyraził wdzięczność młodzieży, która swoim występem dała wyraz pamięci o trudnej przeszłości Narodu Polskiego, ale też przypomniała o wielkiej radości w chwili odzyskania niepodległości. Podziękował również tym, którzy przyczynili się do pięknej oprawy sprawowanej liturgii. Jednocześnie podkreślił wielką wadę Polaków, którzy choć mówią jednym językiem, to w wielu ważnych dla nich sprawach, nie rozumieją się nawzajem. W wygłoszonej homilii Ks. Serafin Kaliszewski przedstawił wartości, które we współczesnych czasach stanowią podstawy budowania tożsamości narodowej.

Po zakończeniu mszy uczestnicy z Biało-Czerwonymi flagami przemaszerowali pod pomnik Sybiraka, gdzie delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze w hołdzie poległym za Ojczyznę. Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski podczas okolicznościowej przemowy, w ciekawy sposób przybliżył historię walki o wolność naszego narodu, podziękował wszystkim za wspólne świętowanie i zaprosił wszystkich zgromadzonych na dalszą część obchodów do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem, gdzie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego z 1937r. pt. „Józef Piłsudski”. W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne: zdjęcia, gazety, odezwy i mapy.
W ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, w samo południe wszyscy odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”.

Na zakończenie wszystkich uroczystości, w ten chłodny, listopadowy dzień każdy mógł poczęstować się pyszną grochówką przygotowaną i wydaną przez panie kucharki ze szkolnej stołówki.

 

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem