W niedzielne popołudnie w dniu 1 grudnia 2019 roku, w sali kinowej Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem gościliśmy człowieka, którego pasją stało się zachowanie od zapomnienia, tragizmu ludzkich losów, wpisanego w sylwetki „cichych” przez wiele dziesięcioleci bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
Robert Radzik, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu wydawnictw o tematyce niepodległościowej, na wstępie podziękował Burmistrzowi Jedwabnego Adamowi Niebrzydowskiemu, za umożliwienie spotkania mieszkańcami.
Od kilku lat swoje badania i zainteresowania koncentruje na dziejach podziemia NSZ/NZW na północnym Mazowszu i Białostocczyźnie. Jak sam mówi, nie jest historykiem, ale ta dziedzina pasjonuje go od wczesnego dzieciństwa. Pod koniec epoki PRL-u miał okazję pracować w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dzięki istniejącej wówczas możliwości bezpośredniego kontaktu z byłymi żołnierzami Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Sybirakami, poznał wielu wspaniałych ludzi. Niestety, oni dzisiaj już nie żyją. Efektem osobistej pasji, bezpośrednich spotkań z bohaterami tamtych czasów, ale też zgłębiania pierwszych, dostępnych wówczas materiałów archiwalnych, były artykuły początkowo pisane w kilku tygodnikach.
W swoim niemalże dwugodzinnym opowiadaniu, wysłuchanym przez wszystkich z wielkim zainteresowaniem, opisywał trudne początki pracy nad dokumentami. Ukazał w bardzo realistyczny sposób obraz powojennego Podlasia, na tle toczącej się walki niepodległościowego podziemia z władzą komunistyczną, wplatając w ten obraz losy rzeczywistych bohaterów, często mieszkańców miejscowości z Gminy Jedwabne.
Kończąc niezwykle ciekawy wykład, sprawił miłą niespodziankę. Przekazał na ręce Pana Burmistrza swoje prace, które zostaną włączone, jako zapewne swojego rodzaju perełki, do księgozbioru naszej gminnej biblioteki. Dzięki tym książkom, historię tragicznych ludzkich losów, będą mogli poznawać nasi czytelnicy.
Wielu mieszkańców skorzystało z możliwości zakupu ciekawych książek autorstwa naszego gościa, zdobywając też osobiście złożony, pamiątkowy wpis.
Dziękujemy za ciekawą lekcję historii.