fb youtube
Strona główna Aktualności

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

zdjęcia artykułu 17
2020-08-09 11:30 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 1811
Foto

W niedzielę 9 sierpnia 2020 r. miały miejsce obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. O godzinie 9:30 w kościele parafialnym pw. Św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę. Wzięły w niej udział m.in. władze samorządowe oraz powiatowe, poczet sztandarowy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Łomży i licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy.

Po zakończeniu mszy mieszkańcy przemaszerowali pod pomnik Sybiraka. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego- „Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrał Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski. Podczas okolicznościowej przemowy, przybliżył genezę Bitwy Warszawskiej, którą poprzedził szereg wydarzeń takich jak np. obrona Łomży. Nieocenionym wsparciem wykazali się Węgrzy, którzy wiedzieli, że jeśli Polacy nie powstrzymają armii bolszewickiej, to oprze się ona na Polach Elizejskich w Paryżu. Węgierski minister obrony narodowej gen. dyw. István Sréter nakazał przekazać Polsce w trybie natychmiastowym cały zapas amunicji armii węgierskiej. Burmistrz podziękował wszystkim zebranym za przybycie i wspólne świętowanie mimo stanu epidemii. Następnie do swojej przemowy stanął wnuk uczestnika Bitwy Warszawskiej, radny Powiatu Łomżyńskiego Wiesław Olszewski. Wspominał on swojego przodka, który wychodząc na poranną Mszę Świętą, wracał do domu dopiero po ostatniej w podzięce za to, że dane było mu przetrwać te trudne czasy.

Na zakończenie, pod tablicą upamiętniającą wywóz Polaków na Sybir, oczekujące delegacje oddały hołd, zapaliły znicze i złożyły kwiaty.

W składzie delegacji znaleźli się:

- Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski wraz z radnym Rady Miejskiej w Jedwabnem Zbigniewem Bagińskim,

- Wiesław Olszewski- radny Powiatu Łomżyńskiego,

- Zbigniew Prószyński i Swietłana Żebrowska- dyrektorzy Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem,

- delegacja ze Szkoły Podstawowej w Nadborach.

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem