W roku 2021 przypada 158. rocznica wybuchu powstania styczniowego, które wywarło ogromny wpływ na losy narodu polskiego. Powstanie styczniowe skierowane było przeciwko Rosji – naszemu zaborcy. Ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864 r., zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.
Uczestnicy powstania w kolejnych latach byli otaczani szczególnym szacunkiem, a pamięć o bohaterach kultywowano. Wielu z nich urodziło się i miało rodziny na terenie Gminy Jedwabne. W archiwach wciąż trwają poszukiwania informacji o członkach powstania z terenu naszej gminy. Spośród tak wielu, na chwilę obecną historia zapisała tylko kilka nazwisk:
W samym Jedwabnem miejsce miały trzy potyczki, o których świadczą następujące wzmianki:
„Rozproszywszy objeszczyków pod Porytem podsunął się porucznik Wolski wieczorem 26 lutego 1864 pod Jedwabne i ubił 2 żołnierzy, stojących na pikiecie. Moskale z hałasem poczęli formować się do odparcia powstańców, lecz Wolski spełniwszy zadanie zaalarmowania załogi, zniknął czemprędzej"
9 kwietnia 1864 „Ruchliwy porucznik Obuchowicz wpadł ze swoim oddziałem do Jedwabna, uderzył na maszerujący przez rynek patrol moskiewski, kładąc na miejscu 3 moskali, a sam zostawiwszy na placu 1 zabitego, cofnął się w las."
17 kwietnia 1864 „Zrejterowawszy pod Kuziami Bugielski przeszedł do powiatu biebrzańskiego, gdzie zaalarmował słabą załogę miasta Jedwabna."