Morsowanie jest ostatnio bardzo modne. Wielbicieli zimnej kąpieli nie brakuje również w Gminie Jedwabne. W minioną niedzielę nad naszym stawem, po raz kolejny odbyło się spotkanie grupy „Morsy Jedwabne”. Najpierw była rozgrzewka i nastrajanie się na dobry humor, a chwilę później wielkie wejście do wody. Pomimo że temperatura powietrza utrzymywała się na plusie, to woda nadal pozostaje zimna. Nie odstraszyło to nawet najmłodszych, którzy po raz pierwszy postanowili zamoczyć się w lodowatej wodzie.
Grupa „Morsy Jedwabne” funkcjonuje od niedawna, ale co tydzień przybywa jej nowych członków.
Odnośnik do grupy na platformie facebook: Morsy Jedwabne
Poniżej przypominamy kilka ważnych informacji dotyczących morsowania.
Przeciwskazania:
Nie istnieje zbyt wiele przeciwwskazań, by zażywać lodowatych kąpieli. Do głównych należą: problemy z sercem i krążeniem, choroby mózgu, padaczka, nadciśnienie tętnicze (nieuregulowane; jeśli chory bierze leki na nadciśnienie, przed rozpoczęciem morsowania powinien skonsultować się z lekarzem), borelioza.
Przygotowanie:
Przed każdym wejściem do lodowatej wody, zaleca się wykonanie krótkiej rozgrzewki np.: bieg truchtem, rozciąganie, inne ćwiczenia aerobowe typu pajacyki itp. Po krótkiej rozgrzewce każdy początkowy mors, powinien przebywać w wodzie nie dłużej, jak 5 minut. Samo wejście do wody powinno być dynamiczne, aby nie tracić czasu na nieumyślne wychładzanie organizmu. Zaleca się, aby poziom wody sięgał do granic pach. Ręce powinny znajdować się na głowie, aby ich przypadkowo nie zanurzyć. Pamiętać trzeba, że zbyt długa kąpiel początkującego morsa, może doprowadzić do hipotermii lub odmrożenia. Po każdej kąpieli warto dostarczyć ochłodzonemu organizmowi gorący napój np. herbatę oraz ogrzać się kocem. Jest to bardzo ważna rada dla początkujących, ponieważ organizm nie jest jeszcze na tyle zahartowany i może dojść do przeziębienia.
Zalety:
Najważniejsza i najbardziej efektowna zaleta lodowych kąpieli, to właśnie zwiększanie odporności ludzkiego organizmu. Podczas przebywania w lodowatej wodzie w ludzkim organizmie znacznie poszerzają się naczynia oraz żyły, przez co poprawia się krążenie. Obniżanie temperatury ciała, poprzez morsowanie, powoduje również pozytywy wpływ na cerę. Polepsza się krążenie krwi, a co za tym skóra staje się bardziej ożywiona oraz efektywniej pozbywa się toksyn. Wydziela się sporo katecholamin, dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Te dwa ostatnie, są to hormony stresowe, lecz utrzymane na odpowiednim poziomie ułatwią utrzymanie koncentracji w codziennych obowiązkach.