fb youtube
Strona główna Kultura Koła Gospodyń Wiejskich KGW w Grądach Wielkich "Grądowiacy"

Kultywują tradycje

2021-12-30 09:00 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 880
Prawie 400 kół gospodyń wiejskich z naszego regionu skorzystało w tym roku ze wsparcia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Gospodynie aktywizują wieś, organizują pikniki i kiermasze oraz kultywują tradycje. Na wydanie przyznanej pomocy - mają jeszcze tydzień.
 

Koło gospodyń wiejskich ''Grądowiacy'' w Grądach Wielkich działa od trzech lat, kiedy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczęła program dofinansowywania kół. Pierwsze pieniądze stały się biletem do szerokiej działalności. 

 
Jak powiedziała Marta Rutkowska, przewodnicząca KGW "Grądowiacy" w Grądach Wielkich - Uczestniczymy w różnych festynach, dożynkach, bierzemy udział w konkursach. Naszą chlubą jest uzyskanie wyróżnienia w konkursie organizowanym przez panią prezydentową. 
 
W tym roku, za pięć tysięcy złotych wsparcia z Agencji - ''Grądowiacy'' kupili - nowe stroje. O podobne pieniądze wnioskowały w tym roku 382 podlaskie grupy. Wszystkie dostały wsparcie. Znaczną część zakupów stanowią sprzęty gospodarstwa domowego - od talerzy i sztućców po lodówki czy kuchenki. 
 
- Kultywują one tradycje naszej kuchni podlaskiej i te narzędzia i urządzenia są niezbędne, są to również zakupy usług typu wyjazd do kina, do teatru do jakichś miejsc rekreacji – mówi Waldemar Szczesny, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. 
 
W sumie do podlaskich kół gospodyń wiejskich trafiło w tym roku ponad dwa miliony złotych. Pieniądze, których grupy nie wydadzą do końca roku będzie trzeba zwrócić. Na rozliczenie wsparcia w Agencji - gospodynie mają czas do końca stycznia.

Odnośnik do nagrania

 
Źródło: Obiektyw TVP3 Białystok
logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem