fb youtube
Strona główna Aktualności

,,Zesłani na Sybir. Deportacje mieszkańców Gminy Jedwabne i okolic na Syberię w latach 1940-1941"

zdjęcia artykułu 26
2022-04-14 10:51 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 1507
Foto

13 kwietnia, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Jedwabnem odbyła się promocja publikacji ,,Zesłani na Sybir. Deportacje mieszkańców Gminy Jedwabne i okolic na Syberię w latach 1940-1941", autorstwa Patrycji Sanejko i Magdaleny Dzienis-Todorczuk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku. Termin premiery publikacji wpisuje się w obchody 82. rocznicy drugiej z czterech masowych deportacji ludności polskiej z zagarniętych przez Sowietów wschodnich ziem II Rzeczypospolitej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem o godzinie 9:30, której przewodniczył ks. Andrzej Mikucki- Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik Sybiraków, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Następnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbyła się promocja publikacji, która zawiera trzydzieści wspomnień mieszkańców Jedwabnego i okolic. Są to fragmenty protokołów przesłuchań świadków zebranych w ramach śledztwa w sprawie zesłań, prowadzonych przez prokuratorów Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Publikacja zawiera również wiele fotografii i dokumentów pochodzących z prywatnych archiwów rodzin Sybiraków. Całość wydarzenia zakończył recital muzyczny Andrzeja i Jana Kołakowskich.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

Dyrektor IPN oddział Białystok Dr Piotr Kardela wraz z pracownikami, Naczelnik Biura Edukacji Narodowej Urszula Gierasimiuk, wicemarszałek woj. Podlaskiego Marek Olbryś, ks. Dziekan Jerzy Dembiński wraz z ks. Mirosławem Kozłowskim, starosta łomżyński Lech Szabłowski, starostwa grajewski Waldemar Remfeld, przedstawiciel ABW mjr Łukasz Szymczak, rzecznik prasowy 18 Pułku Logistycznego w Łomży Kpt. Sylwester Liszewski, przedstawiciel Lasów Państwowych- Nadleśnictwo w Giżycku Krzysztof Dąbkowski, reprezentant 13 Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży Por. Michał Korzeniecki, zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Łomży mjr Robert Sokołowski, Komendant Miejski Policji w Łomży Insp. Krzysztof Woźniewski,  Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży Kpt. Jacek Bargielski, wiceprzewodniczący Rady Powiatowej w Łomży Wiesław Olszewski, członek Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Kazimierz Polkowski, wójt gm. Śniadowo Rafał Pstrągowski, Sybiracy i ich rodziny: Helena Karwowska, Danuta Komorowska, Irena Kuklińska-Kashper, dr Wojciech Kubrak wraz z małżonką Panią Bożeną, Kazimierz Kępczyński, członkowie klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Sokołach i Kolnie, radni miejscy na czele z przewodniczącym Andrzejem Górskim, dyrektor M-GOK w Jedwabnem Jadwiga Bekus, pracownicy Urzędu Miejskiego w Jedwabnem, a także mieszkańcy naszej gminy.

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem