fb youtube
Strona główna Aktualności

"Rotmistrz Pilecki Ofiarowanie"- spektakl ostrowskiej grupy teatralnej

zdjęcia artykułu 32
2022-04-25 10:02 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 1324
Foto
W piątek 22 kwietnia 2022 r. odbył się spektakl dramatyczny według scenariusza i reżyserii Sławomira Konarzewskiego pt. ,,Rotmistrz Pilecki - Ofiarowanie”. Wydarzenie w wykonaniu Ostrowskiej Grupy Teatralnej miało miejsce w Kościele św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem.
 

"Raport" rotmistrza Pileckiego jest wstrząsającym dokumentem zapisu zbrodni, który pokazuje obraz więźniów z obozu zagłady. Z 33 scen, aż 20 opisuje pobyt Pileckiego w obozie koncentracyjnym.

W 1940 r. władze niemieckie zaczęły organizować na ziemiach polskich obozy koncentracyjne. Obok zastraszenia społeczeństwa chodziło o eksterminację więźniów. Osadzanie coraz większej liczby skazańców w obozie koncentracyjnym Auschwitz i rozszerzająca się jego zła sława wpłynęły na decyzję Witolda Pileckiego, by udać się tam dobrowolnie. Podczas łapanki na Żoliborzu, pod nazwiskiem Tomasza Serafińskiego dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, żeby tam zorganizować konspirację wojskową i zdobyć wiarygodne dane o zbrodniach popełnianych przez Niemców.

Rotmistrz przeżył Auschwitz, z którego udało mu się uciec. Nie został zamordowany przez Niemców, ale przez „władzę ludową” w Polsce. Ogłoszony zdrajcą narodu, 25 maja 1948 r. o godz. 21.30, został stracony strzałem w głowę.

Oparty na faktach spektakl był widowiskiem niezwykłym. Wszyscy podziwialiśmy aktorów, którzy grali z pasji i zamiłowania.

Dziękujemy za piękną lekcję historii i wrażenia artystyczne.

zdjęcia: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabne

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem