fb youtube
Strona główna Aktualności

Burmistrz Jedwabnego z Nagrodą Honorową Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”

zdjęcia artykułu 7
2023-01-25 08:17 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 1165
Foto

18 stycznia w Auli Magna w Pałacu Branickich w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. Przyznawana jest zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu polskiego oraz wspierającym od lat działania IPN. Podczas środowej uroczystości laureatom wręczył ją prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Wśród laureatów znalazł się Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski.

- Sam nie dałbym rady – mówi laureat. - Nagrodę dedykuję tym wszystkim, którzy mnie wspierają, szczególnie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej.

W 2013 roku był inicjatorem uroczystości gminno-parafialnych upamiętniających zesłańców syberyjskich i powstańców styczniowych z 1863 r. w 150. Rocznicę przemarszu przez Orlikowo – leżące na terenie gminy Jedwabne – oddziału powstańców pod dowództwem pułkownika Józefa Konstantego Ramotowskiego. Na ich cześć sam ufundował symboliczny krzyż i obelisk. Po objęciu w 2018 roku stanowiska burmistrza Jedwabnego wskrzesił inicjatywę powołania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej, którego cele realizowane są również we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Dzięki staraniom Adama Niebrzydowskiego powstała w Jedwabnem również Izba Pamięci. W 2020 roku, również dzięki jego staraniom, powstał mural upamiętniający ok. 500 mieszkańców z gminy Jedwabne – zesłanych na Sybir. Odsłonięcie muralu stało się okazją do spotkania mieszkańców z rodzinami Sybiraków, wysłuchania wspomnień osób, które przetrwały katorgę i oddania hołdu wszystkim, którzy pozostali na „nieludzkiej ziemi”. We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zorganizował w Jedwabnem konferencję naukową „Od paktu Ribbentrop-Mołotow do układu Sikorski-Majski. Losy Polaków pod okupacją sowiecką i na »nieludzkiej ziemi« 1939-1941”. Podsumowaniem konferencji jest album zawierający opisy świadków tamtych wydarzeń, zdjęcia oraz listę deportowanych mieszkańców gminy Jedwabne, powstałą dzięki historykom Instytutu Pamięci Narodowej. W 2022 r. odsłonięto tablicę z nazwiskami osób, które wywiezione zostały na Sybir, przy pomniku Sybiraków w Jedwabnem. Z jego inicjatywy powstała również tablica znajdująca się na kaplicy cmentarnej w Jedwabnem – miejscu grobowca Rembielińskich.

Nagrodzeni zostali również Barbara Sokólska z domu Młynarz, propagator lokalnej historii z Olmont Jan Litwińczuk, ks. Waldemar Sawicki z Lipska orazAugustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe, a także 1. Batalion Zmechanizowany z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Po uroczystym dokonaniu aktu dekoracji odbył się koncert w wykonaniu Julii Peku i Krzysztofa Gryniewickiego.

 

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem