fb youtube
Strona główna Kultura Sport

SUKCESY KAROLINY KARWOWSKIEJ

zdjęcia artykułu 6
2016-03-21 12:43 | Opublikował: Admin | Ilość wyświetleń: 4484
Foto
Karolina Karwowska to reprezentantka kadry narodowej Polski w dyscyplinie paraujeżdżenie. Pochodzi z Jedwabnego, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej i gimnazjum. Następnie ukończyła II LO w Łomży. Aktualnie jest słuchaczem studiów II stopnia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na wydziale Nauk Ekonomicznych kierunek Turystyka i Rekreacja. Karolina stara się o start w Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku. Na początku marca będzie wiadomo, czy trudny okres kwalifikacji odniesie planowany sukces. Na pewno zdobyte doświadczenie, jako zawodniczki na wysokim poziomie międzynarodowym, będzie owocowało na przyszłość.

Konie w życiu Karoliny pojawiły się już w dzieciństwie, gdy spędzała czas na wsi, w Kamiankach i podglądała życie koni wujka. Ze względów zdrowotnych początkowo nawet nie mogła marzyć  o uprawianiu sportu w tej dyscyplinie, ponieważ skolioza nie pozwala na jazdę konną. Jednakże po operacji, długiej rehabilitacji lekarz powiedział, że może jeździć. Pierwszą rzeczą było szukanie stajni, gdzie może rozwijać swoją pasję, jeździć konno, pracować z końmi. W wieku 15 lat, w 2008r  rozpoczęła jazdy pod okiem instruktora Romualda Wojtkowskiego w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci w Kisielnicy na koniu Pitagoras. Na pierwsze zawody pojechała po niecałym miesiącu przygotowań i wygrała grupę B. Największym sukcesem tego zespołu był brązowy medal Mistrzostw Polski w 2011 roku.

Po maturze Karolina wyjechała na studia do Warszawy i tam szukała ośrodka, w którym mogłaby dalej rozwijać swoją pasję. Pomocnym okazało się zgrupowanie kadry narodowej w Niemczech, na którym poznała obecną swoją trener Panią Natalią Kozłowską. Wtedy trenerką innego parajeźdźca – Tomasza Zdańkowskiego. W pierwszym sezonie współpracy podstawowym koniem Karoliny był użyczony przez Panią Natalię młody koń Kabaret Jagodne, na którym startowała jedynie w grupie B, ponieważ był on zbyt młody na grupę A (Tu koń musi mieć ukończone 6 lat). W sezonie przedolimpijskim trenerka udostępniła Karolinie nowego doświadczonego konia – Emola, z którym Karolina stara się o kwalifikację do Paraolimpiady w Rio de Janeiro 2016. Razem wielokrotnie stawali na podium zawodów międzynarodowych konkurując z najlepszymi w Europie, ale nie tylko. Jedwabinianka uczestniczyła w Mistrzostwach Świata Normandia 2014, gdzie zajęła 14 miejsce oraz w Mistrzostwach Europy Deauville 2015 – 9 miejsce. Oba te wyniki są rekordowe w skali polskiego paraujeżdżenia. W ubiegłym sezonie Karolina sięgnęła po złoty medal Mistrzostw Polski. Aktualnie zawodniczka reprezentuje barwy Stowarzyszenia Jeździeckiego Osób Niepełnosprawnych i Fundacji HIPPOLAND, natomiast trenuje w Jeździeckim Klubie Sportowym JAGODNE. Jej sportowy rozwój jest możliwy dzięki wsparciu  sponsorów, mianowicie: Salon Koński Świat, sklep jeździecki Equizone, zaś opieką dietetyczną Emola zajęła się firma St. Hippolyt. Nasza gmina już po raz drugi postanowiła objąć wsparciem Karolinę przydzielając jej stypendium sportowe, aby dalej mogła tak dumnie promować naszą gminę i region na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym. Dwukrotnie jej osiągnięcie były zauważone również na szczeblu powiatowym, gdzie otrzymała stypendium Starosty Łomżyńskiego w 2013 roku oraz w 2015 Nagrodę Starosty Łomżyńskiego. Dużym wsparciem jest życzliwość i hojność Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej  im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem „Bliżej dziecka”, z którym nasza amazonka nawiązała współpracę, prowadząc ciekawe spotkania z uczniami w szkole oraz w stadninie koni w Kisielnicy. Życzymy Karolinie dalszej radości z rozwijania swojej pasji oraz wielu sukcesów sportowych.

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem