fb youtube
Strona główna Kultura Sport

Jedwabne w Rio de Janeiro

zdjęcia artykułu 3
2016-08-08 14:18 | Opublikował: Admin | Ilość wyświetleń: 3950
Foto
Jedwabne ma swoją przedstawicielkę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro 2016. Karolina Karwowska to 23 – letnia mieszkanka naszego miasteczka, która już od 9 lat uprawia jazdę konną.

W wieku 5 lat została poddana operacji serca, po której lekarze zdiagnozowali szybko postępującą skoliozę. Niedługo potem jej kręgosłup w części piersiowej rozwinął się niemal pod kątem prostym. Po dwóch operacjach kręgosłupa, Karolina może chodzić i utrzymać prostą pozycję ciała. Szczęśliwie sport jeździecki nie wpływa negatywnie na niepełnosprawność zawodniczki i może go uprawiać na poziomie wyczynowym. Karolina studiuje na wydziale Nauk Ekonomicznych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Turystyka i Rekreacja. Dziś jej największe marzenie jest na wyciągnięcie ręki - 31 sierpnia jedzie do Rio. Mamy nadzieje, że po medal. Udało jej się tego dokonać wraz z koniem polskiej hodowli, o imieniu Emol. Właścicielką konia jest jej trenerka, Natalia Kozłowska. Karolina na Emolu jeździ od poprzedniego sezonu i to właśnie na nim wywalczyła kwalifikacje na paraolimpiadę w Rio. Droga do tego sukcesu była usłana wyzwaniami, które jedno po drugim nasza olimpijska para pokonywała uparcie i wytrwale. Nie sposób wymienić wszystkich, zaznaczę tu te najbardziej prestiżowe takie jak: Mistrzostwa Świata w Normandii w 2014, gdzie zajęła 14. miejsce oraz Mistrzostwa Europy Deauville w 2015 – 9 miejsce. Oba te wyniki są rekordowe w skali polskiego paraujeżdżania. W ubiegłym sezonie natomiast, Karolina zdobyła złoto Mistrzostw Polski.

_DSC1375.JPG

W dniu 01 czerwca 2016r. Międzynarodowa Federacja Jeździecka poinformowała Polski Komitet Paraolimpijski i Polski Związek Jeździecki o tym, że Karolina Karwowska zakwalifikowała się na paraolimpiadę w Rio. Warto dodać, że we wszystkich dyscyplinach jeździeckich Karolina, w tym roku jako jedyna Polka zakwalifikowała się do Rio w dyscyplinie paraujeżdzenie. W Rio de Janeiro wystartuje 78 parajeźdźców, w tym jedna Polka.

Aktualnie Karolina jest reprezentantką Stowarzyszenia Jeździeckiego Osób Niepełnosprawnych i Fundacji HIPPOLAND, a trenuje w Jeździeckim Klubie Sportowym JAGODNE. To dzięki sponsorom Karolina zawdzięcza swój ustawiczny rozwój, a są nimi: Salon Koński Świat, sklep jeździecki Equizone, opieką dietetyczną Emola zajęła się firma St. Hippolyt.

Karolinę wspiera również Gmina Jedwabne, poprzez przyznanie jej stypendium sportowego. Dwukrotnie jej osiągnięcia były zauważone również na szczeblu powiatowym, gdzie otrzymała stypendium Starosty Łomżyńskiego w 2013 roku oraz w 2015 Nagrodę Starosty Łomżyńskiego.

Życzymy Karolinie licznych zwycięstw i samych radości, no i oczywiście medalu w Rio de Janeiro!

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem